יום חמישי, 6 ביוני 2013

כך תדעו מתי לגשת אל מרפאה וטרינריתישנם סוגי מחלות רבות אצל בעלי חיים, בדיוק כמו לבני אדם. ההבדל הגדול הוא שבעלי חיים לא יכולים לומר לנו מה כואב להם, ואיפה, איך בכל זאת נדע מתי בעל החיים סובל מבעיה כלשהי, ונדע לזהות שיש לקחת אותו למרפאה וטרינרית?


הביקורים במרפאה וטרינרית מתחלקים למספר סוגים:


1. ישנם טיפולי מנע הכוללים חיסונים, זריקות, ולעיתים גם ניקוי שיניים. את טיפולי המנע ניתן לכסות במסגרת מנוי התקף לבעלי כלבים וחתולים כאחד. 


2. ביקורים במרפאה יכולים להיות תוצאה של מקרי חירום. בין אם מדובר על בעל חיים שסופג פגיעה מבעלי חיים אחרים, תאונות דרכים או אפילו תאונות ביתיות, המרפאה היא הגורם היחיד אשר מסוגל לתת מענה רפואי מיידי. העלות של ביקורי חירום נגזרת מתוך סוג הטיפול, ותלויה כמובן במצבו של בעל החיים. אין להמתין לפני הגעה למרפאה לצורך טיפול חירום, משום שלעיתים קרובות כל דקה יכולה להציל חיים.


מתי תדעו לקחת את החתול לוטרינר?
3. מרפאה וטרינרית גם היא המקום בו בעלי חיים מבצעים בדיקות מעבדה. המטרה של בדיקות אלו היא להבחין בשינויים במבנה הביולוגי והפיזי של הגוף, לזהות מחלות, ולאפיין פתולוגיות מיוחדות. וטרינרים הפועלים במסגרת מרפאה עם רישיון מחזיקים בידע ובניסיון, ויכולים להמליץ על דרכי פעולה. 


כדאי מאוד לפנות אל וטרינר אדיב ונחמד, משום שישנם טיפולים הדורשים מעקב וביקורת. בניגוד לבני אדם המרגישים על גופם את המחלות, בעלי חיות מחמד לא תמיד מצליחים לזהות צורך בריאותי, ולכן זקוקים להמלצותיו של וטרינר.


ביקור במרפאה עם כלבים מבוגריםקיימים מצבים בהם בעלי חיות מחמד צריכים לגשת אל מרפאה וטרינרית לעיתים קרובות, וזאת עקב בעיות רפואיות אצל כלבים או חתולים בוגרים. כמו בני אדם, גם בעלי חיים סובלים מבעיות לקראת הזקנה. סביר להניח שהכלב יפתח בשלב מסוים בעיות שונות, ויזדקק לתמיכה וסיוע. כדאי לגלות עירנות מוגברת, ולפנות אל מרפאה לצורך אבחון של מספר מחלות שכיחות בקרב כלבים מבוגרים:


א. בריחת שתן – כלבים מבוגרים סובלים מבריחת שתן אשר באה לידי ביטוי בכמויות שונות ובזמנים שונים. מבחינת בעלי הכלבים, הדרך היחידה לטפל בתופעה היא לבקר אצל וטרינר, ולבדוק האם מדובר על תסמין של בעיות חמורות יותר כגון דלקות, אבנים בשלפוחית או פגיעה בכליות.


ב. סרטן – סוגים שונים של סרטן מופיעים בקרב כלבים, ודורשים איתור מוקדם. מלבד סרטן בכבד או במערכת העיכול, זן נפוץ במיוחד אצל כלבים הוא סרטן במערכת הנשימה. הזיהוי של הסרטן מתבצע באמצעים מיוחדים בלבד, ולכן חשוב להגיע למרפאה, וליהנות מציוד והכשרה של בעלי מקצוע.


ג. בעיות פרקים ועצמות – כלבים זקנים יכולים להגיע למצב של צליעה או חוסר יכולת לזוז עקב בעיות פרקים ועצמות. אלו תופעות השכיחות בעיקר בקרב כלבים גדולים, אך לעתים ניתן למצוא אותם גם בזנים אחרים. כמות ואיכות המזון שצורך הכלב יכולים להשפיע על הבעיות, ולכן גם בנושא הזה כדאי להגיע אל מרפאה לעתים קרובות, ולבצע מעקב מסודר.
לסיכום, בעלי חיים צריכים להגיע למרפאה וטרינרית לביקורת, לצורך חיסונים וטיפולי מנע ובעקבות מחלות. בחרו היטב את המרפאה שלכם, והבטיחו לידידים שלכם איכות חיים ברמה גבוהה ככל האפשר.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה